Historia

Drukuj

 

Parafię Leńcze erygował w dniu 31 marca 1530 roku biskup krakowski Piotr Tomicki (jej granice zachowały się do dnia dzisiejszego) i konsekrował drewniany kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła Apostołów. W skład tej nowo utworzonej parafii jak mówią akta erekcyjne weszły obok Leńcz Górnych - Leńcze Dolne zwane później Podolany, oraz Zarzyce Wielkie i Zarzyce Małe.

Pierwszym duszpasterzem nowo utworzonej parafii został jak mówi akt erekcyjny Ks. Daniel. Imiona następnych poznano w oparciu o księgi metrykalne a więc dopiero z XVII w. I tak w latach 1648 -1650 duszpasterzował Ks. Feliks Branecki, po nim księgi wymieniają 39 kapłanów.

Źródłem następnych informacji o życiu i działalności Parafii Leńcze są również księgi metrykalne. Najstarszymi z nich są : Księga ochrzczonych z 1655 r., Księga zaślubionych z 1777 r. , Księga zmarłych z 1784 r. i Księga bierzmowanych z 1857 r.





Na początku XX wieku tj. po upadku Księstwa Warszawskiego a więc po roku 1816 parafia Leńcze na skutek zmian granic diecezji krakowskiej dostała się pod władzę biskupów tarnowskich, aby ponownie w roku 1879 powróciła do diecezji krakowskiej.

Pod koniec XIX wieku parafię zamieszkiwało 1505 Katolików i 20 Żydów.

Nowy kościół zbudowano z ofiar parafian za proboszcza ks. Józefa Gacka w latach 1931-1938, na miejscu starego, który został rozebrany w 1934 roku. 

 


 

 

 

 

Kościół w Leńczach zaprojektował architekt Zygmunt Gawlik (twórca katedry w Katowicach, kościoła w Niepokalanowie).

Budowa wieży kościelnej została ukończona w latach 1958-1959 za proboszcza ks. Kacpra Puchalskiego.



Wystrój wnętrza prezbiterium, polichromia i witraże za proboszcza ks. Kazimierza Rybaka.

Obecny wygląd (malowanie wewnątrz kościoła i tynkowanie zewnętrzne) ks. Edward Antolak.





Opodal kościoła znajduje się cmentarz parafialny wraz z wybudowaną nową kaplicą cmentarną.


Przed wejściem do kościoła , po lewej stronie znajduje się pomnik Papieża Jana Pawła II - wykonany przez - pochodzącego z tutejszej miejscowości - rzeźbiarza prof. Bronisława Chromego.

Odsłonięty został 29 czerwca 2002 - jako dar dla Jego rodzinnej parafii .

Jest to jedyny pomnik w Polsce w którym został połączony czarny afrykański granit o charakterystycznym zielonkawym połysku (ze złotym żyłkowaniem) z brązem . Postać JanaPawła II zwrócona jest w kierunku Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej .

FILMY


MAPA


Monday the 16th.